26 juni 2018
Mooie eerste editie congres Sociaalweb
Op 14 juni j.l. vond bij ANNE in Utrecht de eerste uitvoering van het congres Nieuwe technologieën in het sociaal domein. Van idee tot praktische toepassing plaats. Deze dag stond volledig in het teken van het slimmer gebruik maken van technologieën als blockchain, eHealth en robotica voor toepassingen binnen het sociaal domein.
De ochtend stond in het teken van een algemene inleiding tot de nieuwe trends en ontwikkelingen en een aantal lessen uit de praktijk: diverse gemeenten presenteerden hun ervaringen en lessons learned met technologische toepassingen. Gemeente Breda vertelde bijvoorbeeld over hoe zij leefstijlmonitoring door middel van Sensara inzetten met het doel om ouderen langer zelfstandig thuis te laten wonen. Gemeente Alkmaar vertelde over een aantal pilots die zij hebben geprobeerd en welke belangrijke lessen zij daaruit hadden geleerd voor toekomstige projecten. Gemeente Zuidhorn liet zien hoe zij blockchain gebruiken om ontvangers van het ‘Kindpakket’, een jaarlijkse financiële ondersteuning, makkelijk met hun mobiel aankopen die onder dit pakket vallen te laten afrekenen. Tot slot liet Deloitte zien hoe zij door middel van data analyse gerichter eenzaamheid en jeugdwerkloosheid kunnen aanpakken.
Na de lunch lieten een aantal experts hun licht schijnen op de belangrijke thema’s die komen kijken bij het toepassen van nieuwe technologieën, zoals kwaliteitsborging, het creëren van draagvlak en duurzame financiering. Dick-Jan Zijda van de Delftse eHealth Academie vertelde bijvoorbeeld over het toepassen en opschalen van innovaties bij zorgaanbieding: hoe krijg je ze ingezet en hoe kom je verder dan de pilotfase? Kiyomid van der Veer van Vilans vertelde hoe je draagvlak kan creëren voor de implementatie van nieuwe technologieën. Na de koffiepauze hoorden we van Gemeente Amsterdam en de VraagApp hoe zij technologie gebruiken om het leven van burgers in kwetsbare situaties makkelijker te maken en welke uitdagingen en mogelijkheden daarbij komen kijken. Tot slot moest er ook nog over praktische zaken gesproken worden: hoe krijg je de financiering voor het testen en implementeren van eerder genoemde technologische toepassingen? Niels Uenk van het PPRC liet ons zien hoe je technologische innovatie kan inbedden in de inkoopstrategie en Nynke Struik van de Rabobank Foundation vertelde over het verkrijgen van financiering door o.a. subsidies of nieuwe verdienmodellen.
De dagvoorzitter sloot de dag af met een wrap-up en discussie alvorens de borrel begon. In de koffiepauzes en tijdens de lunch werd er druk genetwerkt en werden ideeën uitgewisseld. Al met al was het een intensieve, maar toch zeker ook leerzame dag die de bezoekers handvatten en praktische tips heeft geboden om technische innovaties effectief in te zetten bij hun werkzaamheden in het sociaal domein.